Każdy z naszych klientów może skorzystać z bezpłatnej pomocy podczas przygotowania koncepcji aranżacji wnętrza biura, lokalu gastronomicznego lub sklepu. Bazując na posiadanym doświadczeniu nasi przedstawiciele chętnie Państwu pomogą w zakresie:
  • doboru wielkości i kształtu stanowisk pracowniczych, ustawienia mebli w pokojach hotelowych, rozplanowania stolików w lokalach gastronomicznych, wyborze kształtu i wielkości lady recepcyjnej i mebli do recepcji, wyposażenia w meble apteczne, regały sklepowe, rozplanowaniu magazynu, itp
  • wyboru kolorystyki, łączenia faktur i kolorów
  • doboru dodatków i akcentów wnętrza
Zapraszając do kontaktu prosimy pamiętać, że pomoc bezpłatna świadczona jest w miarę możliwości naszych pracowników i obejmuje ogólną koncepcję wnętrza. Szczegółowy projekt wymaga znacznych nakładów czasu i pracy, jest realizowany odpłatnie.
Do kogo więc adresujemy propozycję bezpłatnej pomocy ? Doświadczenie wskazuje, że wielu naszych klientów ma wizję projektowanego wnętrza, szereg pomysłów, podpatrzonych lub własnych rozwiązań, które wymagają tylko uporządkowania i sprawdzenia pod względem wykonawczym. Również klienci, którzy zlecili prace projektowe wyspecjalizowanym firmom, często zawiedzeni są, że zaproponowane rozwiązania są bardzo drogie, skomplikowane, a niekiedy wręcz niewykonalne technicznie. Prosta porada może ułatwić decyzję, rozwiać wątpliwości lub odpowiednio nakierować.
Jesteśmy praktykami. W większości wypadków możemy więc zaproponować taką aranżację wnętrz firmowych, by bez zbędnego rozdmuchiwania kosztów wspólnie z klientem stworzyć przestrzeń ciekawą, oddającą charakter działalności, wyróżniającą, a zarazem ergonomiczną.
Kontaktując się z nami wystarczy posiadać wiedzę o planowanym wnętrzu – ilości stanowisk pracowniczych w biurze, ilości pracowników obsługujących recepcję, wielkości lokalu, usytuowaniu gniazd, rozmieszczeniu okien, drzwi, itp. Należy zmierzyć pomieszczenie, znać jego charakter. Bardzo pomocne są zdjęcia lokalu, proste, nawet odręczne szkice ustawienia mebli. Jeżeli czegoś zabraknie, nasz pracownik poprosi o uzupełnienie i w miarę możliwości postara się pomóc.

Na zdjęciu przykład recepcji realizowanej w 2013 r., gdzie po wprowadzeniu niewielkich zmian konstrukcyjnych koszt wyposażenia obniżył się o niemal 20 %, przy zachowaniu walorów wizualnych mebli.

Skorzystanie z bezpłatnej pomocy podczas przygotowania aranżacji wnętrza nie zobowiązuje nikogo do dokonania zakupów w naszej firmie, nie zamierzamy też wykorzystywać takiego kontaktu w nachalnych działaniach marketingowych. Być może uda się zaproponować jakieś korzystne rozwiązanie, które zyska uznanie lub będzie po prostu mniej kosztowne od planowanego wcześniej.

Pomoc podczas projektowania i aranżacji wnętrz - wskazówki dla architektów.

W naszej wieloletniej praktyce bardzo często spotykamy się z niewłaściwie przygotowanymi projektami. Najczęściej źle opracowana koncepcja trafia do specyfikacji postępowania przetargowego lub jest przekazana inwestorowi. Błędy projektowe są efektem niewiedzy z zakresu materiałoznawstwa lub mechaniki mebli. Nie jest to efekt złej woli. Rozmawiając z odbywającymi u nas praktykę studentami architektury wiemy, że uczelnie nie przekazują wiedzy z zakresu meblarstwa lub robią to w bardzo okrojonym zakresie. Również rynek meblarski wymaga stałego dokształcania. Zmieniają się bowiem technologie, materiały, osprzęt. Dlatego poniżej przedstawiam podstawowe informacje pozwalające uniknąć częstych, rażących błędów z którymi spotykamy się na co dzień.

Najczęściej popełniane błędy projektowe:

 

Zbyt duża rozpiętość półek.

Projektując szafy do biura należy zakładać obciążenie ich pełnymi dokumentów segregatorami. Standardowa półka wykonana z płyty wiórowej o grubości 18 mm jest w stanie wytrzymać takie obciążenie przy rozpiętości nie większej niż 80 cm (podparcie skrajne). W szerszych szafach należy stosować ściankę rozdzielającą lub inny sposób zwiększenia nośności półek.

Zbyt duże skrzydła drzwi.

Nośność standardowych zawiasów umożliwia stosowanie drzwi o szerokości 60 cm. W warunkach biurowych, przy ograniczonej zwykle przestrzeni, użytkowanie szaf z drzwiami szerszymi niż 45 cm jest kłopotliwe.

W przypadku szaf ubraniowych jednodrzwiowych o szerokości 60 cm, otwarcie szerokiego, pojedynczego skrzydła drzwi może powodować ich przewracanie. Konieczne jest wówczas dociążenie szafy lub połączenie jej z szafami przylegającymi.

W przypadku szaf z drzwiami przesuwnymi drzwi nie powinny być szersze od wewnętrznego podziału pionowego.

 

Rozliczenie wysokości szaf.

Wysokość szafy biurowej to suma wysokości podstawy, grubości półek i topu szafy oraz przestrzeni pomiędzy półkami. Minimalne wysokości to: podstawa 5 cm, półki i top 1,8 cm, przestrzenie między półkami (wysokość segregatorowa) 34 cm. W praktyce szafa pięciopoziomowa nie może mieć mniej niż 184 cm, trzypoziomowa ok. 113 cm, dwupoziomowa ok. 78 cm.

Uwaga: szafka przystawna do biurka – blat na poziomie blatu biurka (74-75 cm), może nie zmieścić dwóch poziomów segregatorów. Przyjmuje się dolny poziom jako przeznaczony na segregatory (34 cm w świetle półek), a górny jako „niepełny”. Szafkę taką nazywamy „półtorasegregatorową”.

 

Głębokość szaf.

Szafy aktowe muszą posiadać głębokość umożliwiającą zmieszczenie standardowych segregatorów – ok. 32 cm. Po doliczeniu pleców i grubości drzwi otrzymujemy minimalną głębokość szafy 36 cm. Mając jednak na uwadze stabilność szafy zwykle stosuje się głębokość 38 – 40 cm.

W szafach z drzwiami przesuwnymi głębokość szafy należy zwiększyć o wymiar prowadnic, które zajmują ok. 8 cm głębokości szafy. Minimalna głębokość szafy z drzwiami przesuwnymi to 45 cm.

Głębokość szaf ubraniowych zależy od sposobu przechowywania garderoby. Szafa z klasycznym drążkiem, gdzie odzież jest przechowywana na wieszakach powinna mieć minimalną głębokość 56 cm – zwykle zwiększaną do 60 cm.

W przypadku, gdy szafa na garderobę stoi w ciągu szaf aktowych, można zastosować drążek wysuwny i zmniejszyć jej głębokość do takiej samej jak szafy aktowe. Odzież wieszana jest na wieszakach równolegle do pleców szafy. Szafa tego typu może służyć max dla 1 – 2 osób.

 

 

 

Niewłaściwie rozliczone szuflady.

Projektując szuflady w meblach biurowych należy przyjąć założenie – im szersza szuflada, tym lepszej jakości prowadnice. Tanie prowadnice rolkowe można stosować do szuflad nie szerszych niż 50 cm. Powyżej tej wartości należy stosować prowadnice teleskopowe. Całkowita szerokość szuflady nie powinna przekraczać 90 cm. Wraz ze wzrostem szerokości szuflady, należy zwiększyć jej głębokość (długość prowadnic) zachowując właściwe proporcje.

Nie należy stosować szuflad w płytkich szafach aktowych o głębokości mniejszej niż 45 cm. Szuflady w warunkach biurowych mają rację bytu w kontenerach, komodach i szafach na kartoteki.

Jeżeli w szufladach mają być zastosowane specjalne wypełnienia – piórniki, organizery, zawieszki na teczki, wkładki, itp., to wymiary mebla zawierającego szuflady muszą być pochodną wymiarów tych elementów. Meble takie należy projektować pod konkretne, występujące na rynku wypełnienia szuflad.

 

Ciężar szaf aktowych

Przyjmuje się, że 1 mb akt o formacie A4 w segregatorach waży 40 kg. Szafa aktowa pięciopoziomowa o szerokości 80 cm to waga przekraczająca 200 kg. W przypadku zastosowania nadstawek, waga zestawu szafa + nadstawka, łącznie 9 poziomów segregatorów, może ważyć 460 kg w rozłożeniu na 0,32 m2 powierzchni stropu.

 

Nadstawki i szafki wiszące.

Stosując nadstawki, oprócz obciążenia stropów, należy wziąć pod uwagę ograniczoną dostępność akt gromadzonych na najwyższych półkach oraz możliwą kolizję drzwi nadstawek z elementami mocowanymi do sufitu – np. lampami.

W szafkach wiszących i nadstawkach nie należy stosować drzwi typu „klapa” na standardowych podnośnikach. Zamknięcie klap wysokich szafek może być utrudnione.

 

 

Ściąga dla architekta, czyli podstawy podstaw wiedzy meblarskiej:

 

  1. Meble biurowe wykonywane są przede wszystkim z płyty wiórowej laminowanej, a krawędzie wykańczane obrzeżem PCV

  2. Najczęściej stosowane grubości płyty to: 25 mm jako: blaty biurek, przystawek, stołów, kontenerów itp. oraz topy i podstawy szaf. Wszystkie pozostałe elementy wykonywane są z płyty o grubości 18 mm

  3. Podstawę szaf najczęściej stanowią regulatory o wysokości 3 cm plus płyta o grubości 25 mm. Rzadziej stosuje się cokoły z płyty wiórowej o wysokości od 5 do 7 cm.

  4. Wymiary mebli (podajemy w kolejności: szerokość x głębokość x wysokość):

- wymiary biurek: szerokość: 80, 120, 140, 160, 180 cm, głębokość: 70, 80 cm, wysokość: 74 cm

- wymiary szaf aktowych: szerokość: 40, 80 cm, głębokość 38 – 42 cm, wysokość 74 cm (szafka przystawna do biurka), 82 cm (2 poziomowa), 113 cm (3 – poziomowa), 184 cm (5 – poziomowa)

- wymiary szaf ubraniowych: szerokość 80 cm, głębokość 38 – 42 cm (drążek wysuwny), głębokość 60 cm (drążek poprzeczny, tradycyjny), wysokość 184 cm

Najważniejsze - nigdy nie należy mieć obaw przed współpracą z wykonawcą.

Służymy Państwu pomocą na każdym etapie powstawania projektu.